Покрокова інструкція створення дорадчого органу – “Молодіжна рада”
I. Підготовий етап
Розгорнути всі крокиЦей орган створюється в першу чергу для представництва інтересів молоді у громаді. Варто зробити захід (форум, круглий стіл) для обговорення мети такого органу, роз’яснення його можливостей та функціоналу для громади (молоді, представників депутатського корпусу, активної громадськості).
Дуже важливо мати розуміння суті "участі молоді" та базових основ молодіжної політики на рівні громади. Для цього можуть допомогти наступні публікації:
- Модель реалізації молодіжної політики в умовах децентралізації.
- Посібник учасників семінару «Молодіжна політика в ОТГ» у рамках програми «Молодіжний працівник»
З молоддю можна попрацювати над розробкою положення, попередньо вивчивши досвід уже діючих молодіжних рад на нашому сайті. Положення можуть бути різні у своїй суті, може бути різний принцип формування ради, різні повновження, але головна ідея цього органу полягає у представництві інтересів молоді. Ми рекомендуємо використовувати нижченаведені положення, проте ваша громада має право їх адаптовувати чи підготувати своє.
http://openspace.works/youthcouncil
Цей дорадчний орган, на нашу думку, має утворюватися при усій сільській раді, а не окремій особі. Це дасть можливість членам молодіжної ради комунікувати із усіма органами ради, депутатським корпусом та власне керівництвом ОТГ. Винесіть на сесію питання про створення молодіжної ради та будьте готові аргументувати дане рішення для депутатів.
Коли сесія прийме рішення про створення ради, тепер ініціативна група має розпочату роботу із набору кандидатів до членства у раді. За нашим положенням ми рекомендуємо долучати молодих людей у віці 14-25 років. Відповідно, даній цільовій аудиторії треба розповісти про таку можливість і рекламувати цю справу. Якщо рада створюється вперше – молодь не буде розуміти суть цього органу. Рекомендуємо провести публічні презентації у школах, закладах культури. Рекомендуємо поширювати рекламу через інтернет-сервіси, та надрукувати афіші великого формату. Зразки додаємо.
Із створених нами молодіжних рад, переважна більшіть молоді подає заявки через інтернет (гугл - форма)
Подачу документів можна організувати як у паперовому вигляді, так і онлайн. Зразок сайту для онлайн-подачі документів - https://youthcouncil.com.ua
Радимо дуже відповідально віднестися до цього етапу - адже молоді люди будуть вперше чути про таку можливість і можуть мати дещо насторожене або апативне сприйняття. Якщо не будете раду рекламувати - є шанс, що до неї не доєднається молодь.
Зразок афіші
Презентація для молоді про можливості молодіжних рад
Презентація для молоді про можливості молодіжиї рад (Kahoot methodology)Анкета для члена молодіжної ради
II. Установчі збори
Розгорнути всі крокиУ типовому положенні є процедура проведення установчих зборів, радимо її дотримуватися. Головна ідея: дати молоді самим обрати своїх делегатів та вибрати поміж себе голову ради, секретаря, та заступника. На такі збори можна запросити голову громади, депутатів, місцеві ЗМІ для більшої публічності процесу. Після виборів варто затвердити особистий склад молодіжної ради та дати копію першого протоколу для голови ради.
Презентація на установчі збори
Зразок першого протоколу
Дайте домашнє завдання молодіжній раді.
Особливо, якщо ваша молодіжна рада створюється вперше, у молоді буде багато питань щодо подальшої роботи і своїх обов’язків та можливостей. Варто дати завдання для членів ради після завершення установчих зборів. Зокрема ініціативна група чи молодіжний працівник можуть бути помічниками становлення ради, і від їх ініціативності та підтримки ради буде залежати її життєздатність на перших кроках роботи. Приклад домашнього завдання додається.
Якщо відчуваєте, що склад молодіжної ради досить сильний і має певну можливість експертизи, можна окрім звичайного домашнього завдання спробувати підготувати «Молодіжний паспорт громади». Він потребує трохи більше роботи - та дає вам більшу картину становища молоді у громаді. Зразок молодіжного паспорту громади долучаємо до цього кроку.
Приклад домашнього завдання
Будь-яка рада має знати що і як вони можуть роботи. Це архіважливий етап роботи. Якщо у вас є молодіжна рада і її каденція завершується - то відразу подумайте, як навчати новий склад основам роботи, грунтуючись на досвіді попередіх членів ради. Якщо рада створюється вперше - варто залучати за можливості тренерів та експертів. Варто взяти за основу розроблене нами навчання, за потреби адаптувати його до ваших реалій. Та ми бачимо, що члени ради мають розуміти суть поняття “участь молоді”, ґрунтуючись на переглянутій Європейській Хартії про участь молоді у місцевому та регіональному житті (2015). Члени ради мають вміти співпрацювати та комунікувати між собою, мають розуміти основи молодіжної політики України і своєї ОТГ.
В цьому пункті ми радимо скористатися розділом нашого сайту - "Навчальний курс для молодіжної ради", де можна і замовити навчання, і спробувати провести його базову частину власноруч.
Після навчання варто оцінити рівень знань учасників. На початку тренінгу варто зібрати вхідну анкету, в останній день вихідну анкету. Зразки таких анкет долучені у додатках до цього пункту.
Важливо навчити представників ради проводити засідання ради, готувати документацію та власне розробити певну стратегію своєї роботи на всю каденцію. Не забудьте, щоб будувати плани роботи на 2 роки, варто за основу взяти дослідження, яке проводили члени ради від заданих проблем розпрацюйте головні напрями роботи ради та виставте конкретні заходи чи дії, які рада буде робити.
III. Моніторинг та звітніть ради
Розгорнути всі крокиПісля навчання варто ще раз допомогти провести уже чергове засідання та затвердити плани роботи ради, стратегію. За потреби можна також розробити регламенти ради. Наступні засідання мають відбутися уже без модератора.
Якщо під час навчання ви не розглянули типові документи молодіжної ради, то варто перед 2-им засіданням ознайомити керівний склад ради із прикладами їх формування. Сюди можна віднести:
- порядок денний чергових зборів ради.
- фінальний протокол зборів молодіжної ради.
- реєстр осіб пристуні на засіданні.
Приклади таких документів долучені до даного кроку. За основу взяті документи Тернопільської молодіжної ради розроблені - Веронікою Дякович.
За положенням, голова ради має звітувати перед громадою за роботу цього дорадчного органу один раз на рік. Варто допомогти зробити цей захід максимально потужним та публічним. На такий звіт молодіжної ради варто запросити усі зацікавлені сторони, молодь та громадськість. Варто долучити електронну презентацію і там, декілька слайдів присвятити для майбутніх планів, які народилися у процесі роботи.