На головну
Перейти до розділів:
Повернутись на головну

Корисний онлайн-курс для молодіжних рад: як не прогоріти під час запуску ради

2020-12-10 16:48:24
Корисний онлайн-курс для молодіжних рад: як не прогоріти під час запуску ради

Громадська організація «Молодіжна Платформа» створила безкоштовний онлайн-курс для молодіжних рад в ОТГ.

Посилання на курс – https://course.youthcouncil.com.ua 

Для більшості громад процес запуску молодіжних рад відбувається вперше і викликає багато запитань. Здебільшого, у всіх виникають однакові проблеми: складно залучити молодь до ради та мотивувати її долучитись до процесу. І такі труднощі розпочинаються на початках, оскільки зазвичай членами молодіжних рад стають школярі, які взагалі не мають уявлень про роботу молодіжного, консультативно-дорадчого органу.

Тому, щоб запустити роботу молодіжної ради потрібна певна підготовка та розуміння процесу. Онлайн-курс для молодіжних рад в ОТГ розповідає, як має працювати консультативно-дорадчий молодіжний орган при місцевій раді, як запустити роботу молодіжної ради та зробити її впливовою.

IMG_2568

Що за курс і хто організатор?

Що таке молодіжна рада? Як вона має працювати? Хто її члени? Як навчитись комунікувати зі старшими і уникати непорозумінь?.. Онлайн-курс дає відповіді на ці та інші запитання.

Це соціальний проєкт, мета якого підтримати вже існуючі молодіжні ради та дати можливість новоствореним радам безкоштовно навчатись в будь-який час та будь-де. Організатори фокусувались на двох аспектах:

  • Внутрішній – робота молодіжної ради, її модерування, функції, обов’язки членів, можливість кращої організації команди.
  • Зовнішній – це робота з молоддю громади та налагодження діалогу між владою і молоддю.

Організаторами проєкту є члени громадської організації «Молодіжна Платформа». Партнерами стали Представництво Фонду Ганса Зайделя в Україні та Міністерство молоді та спорту України.  

Презентація соціального проєкту відбулась 5 листопада, а розробка його тривала лише чотири(!) місяці. Вас це теж здивувало? В такі короткі терміни організаторам вдалось відзняти курс з шістьма експертами, розробити повністю новий сайт та наповнити його:

  • 11-ма навчальними відео (спойлер: їх буде ще більше!) з різною тематикою і зі вступними скетчами;
  • тестами у кожному розділі. Після успішного їх складання матимете сертифікат;
  • зразками документів, прикладами роботи ОТГ, корисними презентаціями та посиланнями;
  • додатковими відео-порадами від «бувалих».

Передісторія

Все нове – це певні наслідки старого. Так трапилось і з онлайн-курсом для молодіжних рад – організатори часто отримували невтішні відгуки про роботу молодіжних рад як від голів громади, так і від самих рад.

«Ми давно підтримуємо зв’язки з ОТГ, молодіжними радами і кожен ділиться своїми проблемами, – розказує Захарій Ткачук, один з організаторів курсу, голова ГО «Молодіжна Платформа». 

Розчарування процесом ми відчували з обох сторін. Найпоширеніша фраза, яку чуємо: «Ми не знаємо, що робити». Інша типова проблема: голова громади очікує, що рада буде приєднуватись до всіх заходів громади. Натомість, молодь приходить на якісь свої збори, проводить свої заходи, але співпраці з місцевою владою не має». 

Взагалі хвиля створення молодіжних рад розпочалась після того, як вийшла постанова від Кабінету Міністрів України «Про затвердження типових положень про молодіжні консультативно-дорадчі органи». Але створити раду  це одне завдання, а запустити її в роботу, дати імпульс  зовсім інше завдання. І багато молодіжних рад припиняють свою роботу після кількох місяців роботи. Причина типова  вони не знають, як їм потрібно працювати.

Органи місцевого самоврядування не розуміли, що не так: вони створили молодіжну раду за  демократичним положенням, але вона не працює.

«Бо в радах місцевого рівня, члени ради – це переважно школярі, в них мало життєвих навичок виконувати організаційну роботу, комунікувати зі старшими навіть, які вимагали від них вже і зараз неймовірних звершень, –розказує Дем’ян Петрик, один з організаторів, проєктний менеджер громадської організації «Молодіжна Платформа».

Вийшло так, що коли людина чула «молодіжна рада», то одразу була заперечна реакція: ми це вже проходили, воно не працює. І тоді ми відчули – треба діяти, допомагати, бо цей процес піде на самоплив».

Спочатку організатори робили навчання для молодіжних рад у вигляді тренінгів, воркшопів. Але на такий вид навчання не завжди є час, кошти. Тому одним з хороших варіантів стало створення онлайн-курсу, який буде безкоштовним та доступним у будь-який час.

«Курс взагалі планувався, як звичайні відеоролики, які ми мали розмістити на сайті http://youthcouncil.com.ua Але подумали і вирішили –  варто зробити більше. Тому й  придумали скетчі, смішний серіал, як те, що може ще більше зацікавити», – каже Захарій.

molodizhna-rada-serial-3

Для кого створений курс?

Цільова аудиторія онлайн-курсу – це члени молодіжних рад, вікова категорія яких 14-20 років. Інша група людей – ті, хто створює молодіжні ради, їх ментори від міської або сільської ради.

«Ми тому і розділили скетчі та освітні відео. Наприклад, відео як працює сільська рада, то це для молоді 100%, а для працівників з ОТГ підходить відео як створювати комісії», – каже Захарій Ткачук і не виключає, що може бути й третя група – молодіжні працівники, будь-хто, кому це цікаво.

«Тут все просто: ця хороша ідея допоможе людям, які не знають, що робити після створення ради. Особисто я знаю декілька таких випадків, тому думаю, що для них цей курс буде пізнавальним»,  говорить Денис Ковальчук, один з героїв скетчів.

molodizhna-rada-serial-2

Зашквари

Куди ж без «живих» та трешових історій, які відбувались під час створення онлайн-курсу.

Дем’ян: «Дзвонить нам 45-річна жінка і каже: “Я голова молодіжної ради, але молодіжну раду ми завтра будемо створювати”. Завіса і три факапи в одному реченні. По-перше: якщо вік людини понад 35 років, то вона не має права бути головою молодіжної ради. По-друге, голова ради є, а самої ради нема? По-третє, не можна обирати голову молодіжної ради без участі членів ради))»

Захар: «В мене часто запитують: а що краще зробити, молодіжну раду чи молодіжний центр? Тобто люди не розуміють, що це два різні поняття: молодіжний центр – установа, яка безпосередньо працює з молоддю, здійснює молодіжну роботу, а молодіжна рада – консультативно-дорадчий орган для консультування органів місцевого самоврядування щодо питань молоді».

Дем’ян: «Найважче було записувати 10-ти хвилинне відео, яке знімалось пів години. Бувало, що разів десять перезнімали один абзац))»

Дем’ян: «Сидимо, знімаємо черговий скетч в кабінеті голови ОТГ. Я сиджу в кріслі голови. І тут до нас вривається якийсь чоловік і так серйозно говорить: “А Сергій Іванович на місці?”. Я не розгубився і кажу: “Я за нього”. Це було дуже смішно, вся команда «вилягла» від епічності моменту».

Трохи чисел

Що говорить статистика сайту станом на 12 листопада – тиждень як існує онлайн-курс для молодіжних рад.

  • 200 відвідувачів на сайті вдень
  • 50 зареєстрованих користувачів
  • 25 із зареєстрованих отримали сертифікати

Наразі, для організаторів курсу дуже важливий фідбек від користувачів. Це мотивує до подальшої роботи, створення нових тем і, відповідно, свіжих скетчів та освітніх відео.

Плани

«Курс буде розвиватись і йти в ногу з часом, – каже Захарій. – У нас вже є запити на те, як працювати молодіжним радам в режимі онлайн».

Ще одне: після того, як людина  прослухала курс, вона отримує сертифікат. Але якщо є якісь додаткові запитання, то в кінці курсу можна натиснути на кнопку «отримати ментора». Учасник може сам обрати собі експерта відповідно до потреб: це будуть спеціалісти з різних питань. І наразі зі всієї України відгукнулось багато охочих стати ментором на волонтерських засадах.

***

«Цей курс – не пігулка, яка вилікує чи врятує всі ради, але це хоча б один інструмент для подальшого розвитку молодіжної ради.  Нам важливий кожен відгук про наш курс – так ми будемо знати куди рухатись далі і ще більше вдосконалювати його», – підсумував Захарій Ткачук.

Посилання на курс – https://course.youthcouncil.com.ua 


scroll to top