#ДІАЛОГИПЕРЕМОГИ: участь молоді у відновленні України
Повномасштабна російська війна проти України змінила життя кожного з нас, призвела до значних людських жертв та нищівного руйнування соціальної та суспільної інфраструктури. Люди з усіх куточків України об’єднуються та активно допомагають один одному. Водночас до гуманітарного реагування та відновлення залучаються молодіжні центри, ради і громадські організації, які були і є частиною великої молодіжної інфраструктури України. Утім, роль молоді у відновленні країни ще остаточно не визначено. За таких умов їй важливо мати простір, де можна обговорювати та втілювати бажання, ідеї та потреби в реальність. Саме для цього ГО «Молодіжна платформа» у рамках проєкту ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді», що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії та уряду Японії, організувала серію діалогових-заходів щодо ролі молоді у гуманітарному реагуванні та подальшому відновленні України.
Заступник виконавчого директора ГО «Молодіжна платформа» – Дем’ян Петрик каже, що була величезна частина молодіжних рад, яка не знала, що їм робити далі та куди рухатися. Тому був створений проєкт «Діалоги перемоги» задля підтримки молодіжних рад, які тільки нещодавно створилися та ті, які продовжували існувати під час війни. Його впроваджують, щоб консультативні органи виконували свою функцію – спілкувалися з молоддю та доносили інформацію до влади разом, створюючи проєкти для повоєнної відбудови України.
Діалоги – це одноденні онлайн/офлайн заходи, організовані за ініціативи місцевої молодіжної ради для представників молодіжних центрів, громадських організацій, активної молоді громад, а також молоді з числа ВПО.
Метою проєкту є надання молодіжним радам та молодим людям на місцях можливостей долучення до процесів відновлення та зміцнення стійкості України через побудову діалогу, співпрацю місцевого самоврядування та реалізацію конкретних гуманітарних та соціальних ініціатив у громадах.
Про що говорила молодь на Діалогах перемоги? Про проблеми, які хвилюють громаду та способи їх вирішення. Зазвичай учасники виділяли виклики комунікації та недовіру до влади, питання благоустрою громади та інфраструктури. Також, проблеми, що стосуються самореалізації, патріотизму, зацікавленості політикою, волонтерством, працевлаштуванням тощо.
Однією із учасниць стала Молодіжна рада при Ковельському міському голові, команда якої реалізувала ініціативу «Комфортне середовище для ВПО». Вона спрямована на створення спільноти ВПО у місті Ковелі, швидку інтеграцію цих молодих людей у нове середовище, відкриття різноманітних можливостей, перспектив для дозвілля та саморозвитку на місцях. До офлайн-заходів у рамках ініціативи було залучено 64 особи та проведено 5 заходів (воркшопи «Ментальне здоров’я + арт-терапія», «Самоусвідомлення та самореалізація», «Фінансова грамотність», квест-гра про місто Ковель, гра «Cashflow»)
Зі слів Оксани Цибенко, заступниці голови Молодіжної ради при Ковельському міському голові, «Діалоги перемоги» - це перший проєкт, який вони втілили як молодіжна рада. Саме він допоміг їм краще зрозуміти, хто чим має займатися в команді. Також дівчина зауважила особливість проєкту, а саме розширення цільової аудиторії та залучення старшої вікової категорії та нових спікерів. «Ми зробили все колосально не так як зазвичай робилося і саме цим виділилися» – ділиться Оксана.
Молодіжна рада при Чернівецькій обласній державній адміністрації мала ініціативу «Стратегічне планування для молодіжних рад Чернівецької області». Вона спрямована на організацію стратегічних планувань молодіжних консультативно-дорадчих органів у 9 територіальних громадах Чернівецької області, за допомогою яких МКДО мали визначити конкретні цілі, місію, візію, план роботи для подальшого розвитку та досягнення успіхів. Потреба у такому навчанні зумовлена браком у більшості членів рад практичного досвіду та знань щодо їхньої ролі та функцій. Тому вирішили проводити 8-годинні (у деяких громадах навіть 10-годинні) фасилітаційні тренінги на яких учасники розглянули Закон України про молодь, секрети вдалої взаємодії з ОМС та окреслили напрями роботи в молодіжній раді. Ініціатива охопила 140 осіб, які прагнуть розвивати власну громаду через діяльність молодіжної ради.
Марія Басараба, радниця голови ЧОДА з питань молоді зауважила, що після «Діалогів перемоги» у Чернівецькій області спостерігалися певні позитивні зміни, зокрема, активізація роботи молодіжних консультативно-дорадчих органів, ГО, ініціативних груп щодо утворення МКДО. Також вона зазначила, що «Діалоги» допомогли їхній команді ще більше активізувати членів/членкинь та активістів/ативісток, які напрацювали ряд ініціатив: опитування для різних категорій молоді, форум для учнівського та студентського самоврядування, робочі групи для адвокаційних кампаній щодо відкриття Чернівецького обласного молодіжного центру тощо. Проєкт відіграв важливу роль у зміцненні співпраці між молодіжними організаціями та органами влади, сприяючи вирішенню актуальних соціальних та економічних проблем.
Молодіжна при Боянській сільській раді мала ініціативу «Самоврядування в дії 2.0». Це дводенний молодіжний форум («Учнівське самоврядування в дії 2.0» та «Студентське самоврядування в дії 2.0»), що мав на меті об’єднати молодь навколо парламенту, поглибити розуміння різних аспектів функціонування учнівського та студентського самоврядування. Важливістю проєкту був акцент на участі молоді у громадському житті та активному залученні її до процесів ухвалення рішень. Форум став платформою для розвитку в учасників критичного мислення та формування навичок ефективної співпраці. Це значний крок у подоланні пасивності органів учнівського та студентського самоврядування, а також недостатнього розуміння учнями й педагогами ролі та функцій цих органів. Завдяки форуму учасники ще й обмінялися досвідом та розробили конкретні рекомендації для подальшої діяльності.
Голова молодіжної ради при Боянській сільській раді Максиміліан Міхалчан каже, що після «Діалогів перемоги» молодь стала більш свідомою, яка прагне змін, активніше долучається до різних заходів, форумів чи тренінгів. Збільшилася команда ради та більше уваги почали приділяти учнівському самоврядуванню. Також вдалося залучити понад 20 громад, що на думку Максиміліана означає те, що проєкт справді приніс суспільну користь.
У межах проєкту було реалізовано й інші ініціативи, такі як: активізація молодіжного руху через українське мистецтво, школа громадського активіста від молодіжної ради Маріуполя (релоковані до м. Київ), форум молодіжних рад Луганщини, програма із залучення молоді до процесів ухвалення рішень «Молодь у фокусі», «Молодіжну раду – в кожну громаду».
Діалоги стали ефективним інструментом інтеграції молодіжної ради в громадське та суспільне життя громади, регіону та країни. Ми можемо спостерігати як молодь все більше і більше долучається до молодіжних рад та працює на благо своєї держави.
«Повірте в молодь» - президент Європейської ради Дональд Туск до Верховної ради України, 19 лютого 2019 року.